Cefalometria

Zdjęcie cefalometryczne

Jest to zdjęcie rentgenowskie boczne czaszki. Cefalometria uwidocznia struktury miękkie twarzy, podniebienie twarde oraz zatoki przynosowe. W stomatologii zdjęcia cefalometryczne wykorzystywane są głównie w leczeniu ortodontycznym.

 

Pomagają w przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki, niezbędnej do wykonania planu leczenia. Dodatkowo do każdego badania dodajemy wstępną analizę cefalometryczną, przydatną w planowaniu leczenia ortodontycznego.

W naszej pracowni XRAY zdjęcia te wykonujemy w najnowszej technologii – czas emisji promieniowania jest ograniczony do minimum. Oprócz zmniejszonej dawki, zaletą jest także zminimalizowane ryzyko poruszenia się pacjenta w trakcie badania, co przekłada się bezpośrednio na jego jakość. Przy pomocy naszej przystawki cefalostatycznej możemy również wykonać ocenę wieku kostnego u dzieci oraz zdjęcie AP czaszki a także zdjęcie boczne kręgosłupa szyjnego.

Cefalometria - pytania i odpowiedzi

Cefalometria jest to zdjęcie rentgenowskie czaszki w pozycji bocznej. Badanie uwidacznia tkanki miękkie i twarde twarzy, podniebienie twarde oraz zatoki przynosowe. Badanie jest krótkie, nieinwazyjne i bezbolesne. 

W stomatologii zdjęcia cefalometryczne wykorzystywane są głównie w leczeniu ortodontycznym. Służy diagnostyce wad zgryzu, planowaniu ich leczenia, jak i kontrolowaniu jego przebiegu oraz uzyskanych efektów. Dzięki zdjęciu cefalometrycznemu określić można wzajemne stosunki pomiędzy czaszką, szczęką i żuchwą oraz ocenić kierunek wzrostu twarzy i zmian powstałych podczas leczenia. Badanie wykorzystywane jest też w diagnostyce stomatologiczno-laryngologicznej w celu oceny szerokości górnych dróg oddechowych. Stosuje się je coraz powszechniej w protetyce i chirurgii rekonstrukcyjnej.

Badanie pozwala diagnozować takie wady zgryzu, jak tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty, zgryz głęboki, zgryz przewieszony oraz zgryz krzyżowy.

Na czas badania zakładany jest specjalny fartuch ochronny, zabezpieczający pacjenta przed działaniem promieniowania. Głowę badanego unieruchamia się w tzw. kraniostacie, czyli sieci specjalnych uchwytów, zakładanych na nasadę nosa i uszy po to, by zapewnić stabilność i ograniczyć ryzyko poruszenia głową w trakcie badania.

Nie, wykonanie zdjęcia cefalometrycznego jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Nie wiążę się też z żadnym dyskomfortem. 

Wykonanie zdjęcia cefalometrycznego trwa zaledwie kilka sekund, co pozwala na zminimalizowanie dawki promieniowania.

W trakcie cefalometrii wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, jednak jego ilość jest na tyle niewielka, że nie stanowi zagrożenia dla organizmu pacjenta.

Cefalometria pozwala ograniczyć dawkę promieniowania w porównaniu do klasycznego RTG.

Badanie nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Przed jego wykonaniem należy przygotować skierowanie i dokument tożsamości. Trzeba również usunąć z okolicy głowy metalowe elementy: kolczyki, łańcuszki, klamry do włosów oraz ruchome elementy protetyczne z jamy ustnej a także ruchome aparaty ortodontyczne.

Tak, na badanie cefalometryczne, tak samo jak na pantomograficzne oraz tomografię CBCT, wymagane jest ważne skierowanie lekarskie. Nie ma przy tym znaczenia, czy badanie wykonywane jest prywatnie czy na NFZ.

Jak w przypadku wszystkich badań radiologicznych, głównym przeciwwskazaniem do wykonania cefalometrii jest ciąża lub jej podejrzenie.

Wykonanie zdjęcia cefalometrycznego jest w pełni bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Oprócz cefalometrii często wykonywany jest również pantomogram, czyli panoramiczne zdjęcie wszystkich zębów oraz otaczających je struktur. 

Zdjęcie cefalometryczne w formie cyfrowej może być zapisane na płycie CD lub też wysłane do pacjenta drogą mailową. Do każdego badania załączamy dodatkowo wstępną analizę cefalometryczną.Ponadto wynik badania wydajemy w postaci wydruku na kliszy.

Adres

ul. Marii Koryznowej 2c 20-137 Lublin

Zadzwoń

81 7473433

Email

ortorentgen@interia.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek-piątek 9.00-19.00

Scroll to Top