Pantomogram
Czym jest pantomogram?
Pantomogram zębów w potocznym języku jest nazywany zdjęciem panoramicznym lub w skrócie OPG, czyli zdjęciem ortopantomograficznym. Podobnie jak w każdym badaniu rtg, obraz uzyskiwany jest tu dzięki prześwietleniu określonej części ciała, najczęściej szczęki i żuchwy oraz otaczających ją struktur i tkanek, za pomocą niewielkiej dawki promieniowania jonizującego.
Rentgen panoramiczny tworzy płaski obraz zakrzywionej struktury, jaką stanowi twarzoczaszka, obrazując zdjęcie szczęki i żuchwy na jednym ujęciu. Jego działanie polega na równoczesnym ruchu lampy generującej promieniowanie RTG i rejestratora, co pozwala otrzymać dokładny widok danej warstwy twarzoczaszki.
Kiedy wykonuje się pantomogram?
Obecnie badanie pantomograficzne stało się podstawowym badaniem przeglądowym które powinno wykonywać się raz na dwa lata. Stomatolog, dzięki zdjęciu rtg jamy ustnej oraz jej okolic, może zauważyć urazy, takie jak np. złamania oraz nieprawidłowości w obrębie kości szczęki, stawów skroniowo żuchwowych oraz torbiele, uszkodzone zęby, infekcje i guzy niedające do tej pory objawów.
Zdjęcie pantomograficzne pomaga też monitorować wzrost zębów u dzieci. Dzięki niemu dentysta może ustalić, czy należy interweniować w celu zapobiegania różnym powikłaniom m.in. wzajemnemu narastaniu zębów. Gdy dziecko osiąga wiek, w którym powinno dochodzić do wymiany uzębienia, lekarz ocenia obecność i usytuowanie zawiązków zębów stałych.
Wskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego są również:
- Wszelkie urazy szczęki
- Głęboka próchnica zębów. Zdjęcie pantomograficzne pozwala ocenić ubytki, często niewidoczne gołym okiem podczas tradycyjnego badania stomatologicznego. Badanie jest również zalecane, gdy ich następstwem jest skomplikowane leczenie lub leczenie kanałowe.
- Choroby przyzębia, gdy konieczne jest wykrycie zmian zapalnych w obrębie jamy ustnej,
- Kamica ślinianki podżuchwowej i podjęzykowej.
- Ekstrakcja zębów, zwłaszcza w przypadku konieczności usunięcia wyrżniętych lub zatrzymanych zębów.
- Zakładanie implantów. Badanie pantomograficzne pozwala wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wszczepienia implantów, takie jak obecność ognisk zapalnych w jamie ustnej. Po zabiegu, pozwala on na wczesne wykrycie patologii, takich jak np. zanik kości wokół implantu czy stan zapalny zębów sąsiednich.
- Planowane leczenie ortodontyczne, przede wszystkim przed założeniem aparatu ortodontycznego, aby precyzyjnie dostosować plan leczenia do indywidualnego przypadku.
Przed wykonaniem niektórych zabiegów chirurgicznych poza jamą ustną np. w przypadku operacji zaćmy, aby wykluczyć obecność ogniska zapalnego.
Pantomogram – pytania i odpowiedzi
Pantomogram, czyli specjalistyczne zdjęcie RTG stosowane powszechnie w stomatologii, ukazuje wszystkie zęby pacjenta,szczękę, żuchwę, stawy skroniowo-żuchwowe, a także zatoki przynosowe.
Wskazaniami do wykonania zdjęcia pantomograficznego są:
– zaawansowana próchnica zębów,
– planowane leczenie endodontyczne,
– różnego rodzaju urazy szczęki,
– choroby przyzębia,
– kamica ślinianek,
– ekstrakcja zębów,
– planowane leczenie implantologiczne,
– planowane leczenie ortodontyczne.
Panorama zębów uwidacznia przede wszystkim nieprawidłowości w budowie elementów kostnych jamy ustnej, kierunek wyrzynania zębów, stopień zaniku kości, zmiany zapalne. Na zdjęciu widoczny jest też przebieg kanałów zębowych, ubytki zębów i ich odwapnienia.
Pantomogram jest badaniem polegającym na prześwietleniu okolic szczęki za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego. W trakcie krótkiego badania głowica pantomografu wykonuje obrót wokół głowy pacjenta i wykonuje zdjęcie.
Pantomograf to aparat służący do wykonywania zdjęć pantomograficznych. Z kolei pantomogram jest zdjęciem wykonanym za pomocą urządzenia.
Wykonanie zdjęcia pantomograficznego nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Badanie można przeprowadzić o dowolnej porze dnia – nie jest konieczne bycie na czczo. Bezpośrednio przed badaniem pacjent proszony jest o zdjęcie wszystkich metalowych elementów, które znajdują się w obrębie głowy i szyi, takich jak okulary, kolczyki, spinki , łańcuszki, aparaty słuchowe a także ruchomych uzupełnień protetycznych znajdujących się w jamie ustnej. Następnie zakładany jest specjalny ołowiany fartuch, który zabezpiecza okolice nie objęte badaniem przed działaniem promieni rentgenowskich.
Całość badania pantomografem trwa kilkanaście sekund – w tym czasie pacjent powinien pozostać w bezruchu.
Pantomogram to badanie pozwalające na ocenę stanu uzębienia i przyzębia. Widoczne są na nim między innymi zmiany zapalne.
Tak, zdjęciu panoramicznym zobaczyć można zaawansowaną próchnicę. Ubytek próchnicowy jest widoczny na zdjęciu rentgenowskim jako przejaśnienie wywołane demineralizacją szkliwa i zębiny.
Niekiedy na zdjęciu pantomograficznym wykryte mogą zostać zmiany chorobowe, takie jak torbiele czy nowotwór, lecz w celu ich rozpoznania wymagane jest poszerzenie diagnostyki o specjalistyczne badania.
Zarówno implanty, jak i aparat ortodontyczny nie są przeciwwskazaniem do wykonania badania.
Tak, zgodnie z obowiązującymi przepisami, do badań RTG, w tym pantomogramu, konieczne jest skierowanie od lekarza. Obowiązek posiadania ważnego skierowania podyktowany jest bezpieczeństwem pacjenta i służy zapobieganiu nadmiernemu przyjmowaniu dawki promieniowania rentgenowskiego.
Skierowanie na pantomogram może wystawić każdy lekarz – nie tylko stomatolog, ale również lekarz rodzinny.
Skierowanie na badanie pantomograficzne nie ma terminu ważności (wygasa wraz z chwilą realizacji).
W ramach profilaktyki zdjęcie pantomograficzne zębów należy wykonywać co dwa lata, a raz w roku u pacjentów mających problem z próchnicą zębów oraz u dzieci i młodzieży w celu wykrycia wad zgryzu. Wskazaniem do wykonania badania jest prawidłowa diagnoza schorzenia, a także kontrola w trakcie i po leczeniu stomatologicznym.
Panoramę zębów można wykonać u dzieci. Warunkiem wykonania badania jest współpraca małego pacjenta.
Pantomogram emituje co prawda dawkę promieniowania, jednak jest ona stosunkowo niska. To sprawia, że badanie jest w pełni bezpieczne.
Pantomogramu, tak jak jak innych zdjęć RTG, nie wykonuje się u kobiet w ciąży lub podejrzewających u siebie ciążę – z uwagi na szkodliwe działanie promieniowania rentgenowskiego na płód. Badanie może być przeprowadzone wyłącznie wtedy, kiedy jego korzyści diagnostyczne przewyższają potencjalne ryzyko – dotyczy to jednak urazów, a nie zabiegów stomatologicznych. Przeprowadzenie badania bywa również niemożliwe u pacjentów nieprzytomnych oraz niemowląt.
Nie, wykonanie pantomogramu jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Nie powoduje też u niego żadnego dyskomfortu oraz skutków ubocznych.
Adres
ul. Marii Koryznowej 2c 20-137 Lublin
Zadzwoń
81 7473433
ortorentgen@interia.pl
Godziny otwarcia
poniedziałek-piątek 9.00-19.00